Owoce są smaczne i pożywne, są źródłem błonnika, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które pomagają utrzymać ciało w szczytowej formie. Są również źródłem cukru, zatem jeśli dochodzi do ograniczenia węglowodanów najczęściej, w pierwszej kolejności odrzucamy owoce.

Fruktozacukier zawarty w owocach, został wyróżniony jako potencjalnie przyczyniający się do otyłości i chorób układu krążenia, Badania wykazujące szkodliwe skutki spożywania dużych ilości fruktozy skoncentrowały się jednak na śmieciowym jedzeniu. Naturalnie zawarty cukier w owocach nie ma takiego samego skutku na zdrowie, jak słodziki dodane do przetworzonych produktów.

Mimo wszystko, jeśli restrykcyjnie kontrolujesz spożycie cukru, warto wiedzieć w których owocach jest go mniej.

Oto lista owoców z najmniejszą zawartością cukrów:

Oliwki

Wiedziałeś, że oliwki są owocem drzewa oliwnego? Pierwsze owoce pojawiają się dopiero po 10 latach, a samo drzewko może żyć nawet 1000lat. Te małe słone kuleczki są pełne minerałów i antyoksydantów. Pomagają oczyszczać organizm z wolnych rodników. Przeciwutleniacze zawarte w oliwkach pomagają również w regeneracji powysiłkowej.

W kuchni

Pizza jest naturalnym domem oliwki, ale warto je dodać do sałatek, makaronów, jajecznicy, frittaty i pieczonych warzyw. Garść posiekanych oliwek idzie świetnie w parze z rybami o białym mięsie, np. halibutem.

Pasta do sałatek i mięs 

Ugotuj ulubioną rybę ok 400g. Zmieszaj z połową szklanki różnych oliwek, dodaj ½ szklanki suszonych pomidorów, ¼ szklanki natki pietruszki, 2 posiekane ząbki czosnku, 3 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki odsączonych kaparów, skropić sokiem z cytryny i dodać ¼ łyżeczki czarnego pieprzu. Wszystko zbendować na pastę.

Awokado

Prawdopodobnie tak jak oliwki awokado nie przyszłoby Ci do głowy. Jednak klasyfikowana jest jak owoc o niskiej zawartości cukru. Tak więc miłośnicy guacamole – radujcie się! Zawiera przy tym zdrowe tłuszcze jednonasycone, sycący błonnik oraz wiele witamin i minerałów.

Co więcej, naukowcy od spraw żywności z Ohio State University odkryli, że spożywanie awokado z marchwią i pomidorami może zwiększyć wchłanianie rozpuszczalnego w tłuszczach beta-karotenu, a przy tym przyswajalność witaminy A. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego wzrostu komórek, czy odporności.

W kuchni

Pasta awokado-puure, można wykorzystać jako alternatywę dla majonezu, lub dodać awokado w plasterkach do sałatek, tacos i chili.. Wiele osób wykorzystuje ten owoc do koktajli, które zagęszczają napój.

Rabarbar

Główną atrakcją odżywczą rabarbaru jest zawartość witaminy K. Wstępne doniesienia sugerują, że witamina K poprawia funkcje poznawcze w okresie wczesnego dzieciństwa. Świeży rabarbar jest do nabycia w okresie wiosennym, zdarza się również mrożony.

W kuchni:

Czas by wykroczyć poza ciasta. Spróbuj dusić rabarbar z pokrojoną w kostkę cebulką, czerwonym winem i nasionami gorczycy, który może stać się świetnym sosem do czerwonego mięsa. Inną alternatywą będzie sos do jogurtów lub lodów – należy dusić rabarbar z malinami, miodem i skórką z cytryny.

Ze względu na twardą konsystencję i cierpki smak, rabarbar nie jest spożywany na surowo. Jednak śmiało go można wrzucić do blendera, aby dodać lekkiej kwasowości do koktajli.

Żurawina

Żurawina dzięki swoim wartościom antyoksydacyjnym i niskiej zawartości cukru powinna być dostępna cały rok! Niestety świeża pojawia się tylko w okresie letnim.

Badania Journal of Nutrition dowodzą, że codziennie spożywanie soku z żurawiny, bez dodatków cukru może poprawić czynniki wpływające na rozwój chorób układu krążenia, wrażliwość na insulinę, nadciśnienie tętnicze i stany zapalne całego ciała. Innymi zaletami będą również znaczące ilość witaminy C oraz błonnika.

W kuchni

Świeża żurawina świetnie się sprawni jako dodatek do owsianki, jogurtu i sałatek. Można tez umieścić w robocie kuchennym razem z jabłkami, suszonymi morelami i skórką z pomarańczy. Posłuży jako sos do jogurtu, a nawet mięsa.

Maliny

Maliny dostarczają dużo mniej cukru niż inne jeżyny. Dobrym pomysłem zamrożenie malin w okresie letnim, by móc cieszyć się nimi niemalże cały rok. Ważny jest fakt, ze maliny zawierają więcej błonnika niż truskawki czy borówki. Możesz zatem szybko poczuć uczucie sytości jedząc te niskokaloryczne owoce. Jak się okazuje wpływają one pozytywne na florę bakteryjną jelit. To ważna informacja, gdyż zaburzona praca jelit jest związana z między innymi chorobami autoimmunologicznymi. Dieta bogata w błonnik pomaga utrzymać „dobre” bakterie w jelitach. Truskawki lub jagody mogą nam posłużyć jak alternatywa do malin.

W kuchni

Maliny stanowią znakomity dodatek smakowy do shake’ów proteinowych, sałatek, płatków owsianych, jogurtów, naleśników

Jako „dżem” do naleśników lub kanapek: podgrzej 1 ½ szklanki świeżych lub mrożonych malin w rondelku na średnim ogniu, poczekaj aż zaczną się rozkładać (ok. 5min). Dodaj 2 łyżki nasion Chia, łyżkę soku z cytryny i podgrzewaj kolejne 2min. Delikatnie rozgnieć mieszaninę, poczekaj do ostudzenia.

Kiwi

Zięciu (75 g) 45 kcal

Kiwi oprócz małej zawartości cukru, jest bogate w witaminę C, przy czym jedzenie jednego kiwi dziennie niesie za sobą wiele korzyści dla naszego organizmu. Badania American Journal Clinical Nutrition, że wyższe spożycie witaminy C z owoców i warzyw zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów wieńcowych i zapobiega przedwczesnej śmierci, poprzez uszczelnianie i elastyczność błon komórkowych. Kiwi świetnie się nada przed pójściem spać – spożywanie dwóch kiwi na godzinę przed snem, poprawia jego jakość, która jest niezmiernie istotnym elementem regeneracji u osób aktywnych fizycznie.

W kuchni

 Świetnie się nadadzą jako dodatek do tart czy innych kruchych ciast. Spróbuj także wykorzystać kiwi do zrobienia salsy do ryb lub kurczaka: należy pokroić owoc w kostkę, dodać mieloną czerwoną paprykę, mielone japaleno, posiekaną mięte i sok z limonki.