Zmiany genetyczne u pstrągów hodowlanych.

Podziel się ze znajomymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Przeprowadzone badania genetyczne u pstrągów hodowlanych w Oregon, pokazują znaczne różnice na poziomie DNA po między rybami dzikimi a wspomnianymi hodowlanymi. Różnice te pojawiły się zaskakująco szybko.

Badania opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, przedstawiają wyniki pracy amerykańskiej uczelni Oregon State University we współpracy z Departamentem do spraw Ryb i Dzikiej Przyrody.

W trakcie analizy DNA pstrągów hodowlanych jak i tych wolno żyjących, zarówno w pierwszym jak i w drugim pokoleniu okazało się, że ryby żyjące na wolności oraz te żyjące w wylęgarniach znacznie różną się od siebie genetycznie. Aż 700 genów różniło się od siebie zapisem.

Od dawna wiemy już, że istnieje różnica w przeżywalności oraz sukcesie reprodukcji pomiędzy dwoma badanymi grupami ryb. Udokumentowano również szybkie przystosowanie się pstrągów do warunków hodowlanych. Jednak dopiero teraz mamy potwierdzenia, iż kod genetyczny pstrągów dzikich i hodowlanych tak znacznie się różnią.

„ Wylęgarnie rybne to sztuczne środowisko, które powoduję presję naturalnej selekcji „ – wyjaśnia Michael Blouin profesor biologii integracyjnej w OSU College of Science.  Dodaje, że „ plastikowe pojemniki, w których gnieździ się 50 tysięcy ryb, sztucznie karmionych to zdecydowanie, co innego niż czyste wody górskich rzek”.

Jak zadbać o jelita i zmniejszyć ryzyko, otyłości oraz chorób cywilizacyjnych ? Czy istnieje probiotyk na odchudzanie ?Zapraszam tutaj

Nie jest do końca jasne, które cechy były konkretnie badane, jednak najnowsze opracowania pozwalają na rozpoznanie zmian genetycznych, które mogą wyjaśnić zachowanie ryb w warunkach hodowlanych.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

 

snp:motywator
VideoBlog: www.motywator.tv
insta: https://www.instagram.com/motywator.tv/

_________________________________________
„Zaobserwowaliśmy, że wiele genów, zaangażowanych jest w proces gojenia się ran, odporność ora przemianę materii, jest to zgodne z ideą udomowiania i dostosowywania się do zatłoczonych warunków hodowlanych” – powiedział Mark Christie, autor badania.

Poza powszechnym w hodowli zatłoczeniu, w takim środowisku częściej zdarzają się również rany i choroby. Według przedstawianych tu badań, modyfikację genetyczne pstrągów są nagłe i szybkie. To dostosowanie procesu ewolucji, jednak, aby to zaobserwować, w tym przypadku nie potrzeba wielu pokoleń i długiego okresu wyczekiwania.

„Spodziewaliśmy się, że w wylęgarniach, nastąpią zmiany genetyczne” – Powiedział Blouin „ jednak zmiany, jakie zaobserwowaliśmy na poziomie DNA, były naprawdę niesamowite i zaskakujące”

Badania te to pierwszy krok w kierunku uzyskania jak największej liczby odpowiedzi, kiedy takie zmiany genetyczne zachodzą u ryb hodowlanych, oraz jak im zapobiec tak, aby kod genetyczny ryb hodowlanych pozostał jak najbardziej zbliżony do tych dzikich.

źródła:
http://icesjms.oxfordjournals.org/content/56/4/459.short
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1577/1548-8659(1980)109%3C537%3ALOGVIA%3E2.0.CO%3B2
http://www.nrcresearchpress.com/doi/abs/10.1139/f80-008
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/02/160217090806.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3352433/
http://journals.plos.org/plosgenetics/article?id=10.1371/journal.pgen.1005067
http://journals.plos.org/plosntds/article?id=10.1371/journal.pntd.0004077
http://people.oregonstate.edu/~blouinm/pdf_files/Araki%20&%20Blouin%20Mol%20Ecol%202005.pdf

Jaki wpływ ma sposób porodu na naszą mikroflorę jelitową w życiu dorosłym Zapraszam tutaj


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz